Ohňostroje a petardy zvířatům škodí. Města a obce by měly zvážit možnost regulovat pořádání ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky

29.12.2022

Nadcházející silvestrovské oslavy představují pro zvířata stresující období. Ústřední komise pro ochranu zvířat proto důrazně upozorňuje na negativní vlivy, které souvisí s odpalováním ohňostrojů a zábavní pyrotechniky pro domácí mazlíčky, hospodářská i volně žijící zvířata. Opakovaně apeluje na města a obce, aby zvážily možnost regulace pořádání ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky prostřednictvím svých obecně závazných vyhlášek. Obrací se také na prodejce, aby tuto pyrotechniku vyřadili ze svého sortimentu nebo alespoň prodávali jen tu s omezenými zvukovými efekty.

Podstatnou součástí zábavní pyrotechniky jsou výrobky s výrazným zvukovým efektem, jejichž dopad na zvířata je mnohdy fatální. Kromě toho, že trpí strachem až panikou, se stává, že majitelům utečou a poraní se, jsou i případy, kdy vběhnou pod auto, které je těžce zraní nebo usmrtí. Chovatelé by proto neměli zvířata v době, kdy hrozí používání zábavní pyrotechniky, nechávat volně venku, a to ani na zahradě. Měli by přizpůsobit dobu venčení psů a hospodářská zvířata, pokud je to možné, umístit do stájí. Po dohodě s veterinářem mohou plachým a labilním zvířatům podat uklidňující prostředky.

Zatímco vliv na hospodářská a zájmově chovaná zvířata je znám, u volně žijících zvířat se negativní vlivy používání pyrotechniky těžko prokazují. Přesto se touto problematikou zabývalo několik vědeckých studií, které negativní vliv na sledovaná zvířata potvrdily. Ohňostroje a zábavní pyrotechnika se odpaluje především za tmy, takže především ptáci vyplašení záblesky, výbuchy a dalšími zvuky vzlétají, a protože se ve tmě špatně orientují, narážejí často na různé překážky, jako jsou stromy, zdi, skleněné tabule nebo dráty. Například v roce 2013 při novoročním ohňostroji v Praze na Střeleckém ostrově narážely vyplašené a dezorientované labutě do drátů elektrického vedení na mostě a zraněné padaly mezi diváky.

V mnoha zemích EU je používání zábavní pyrotechniky značně omezeno. V České republice se za pomoci obecně závazných vyhlášek obcí dosáhlo pouze částečných omezení. Zákaz lze stanovit nejen ve vztahu k veřejným prostranstvím, ale i jiným prostorům, pokud to vyžaduje zajištění místních záležitostí veřejného pořádku. Například pražský magistrát ohňostroj od roku 2020 nepořádá a pro použití zábavní pyrotechniky vyčlenil pouze několik zón i s ohledem na ochranu zvířat. Podle nálezu Ústavního soudu není možné zakázat používání zábavní pyrotechniky na celém území obce a po celý kalendářní rok.

Co se prodeje zábavní pyrotechniky týče, prodejce k jeho omezení nebo ukončení žádná legislativa nenutí. Některé obchodní řetězce se však samy rozhodly vyřadit zábavní pyrotechniku ze své nabídky. Hlavními důvody jsou mimo jiné ochrana zvířat a životního prostředí.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR
Autor: Redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

25.11.
Počasí na den 25.11.
2°C / 7°C

26.11.
Počasí na den 26.11.
3°C / 7°C

27.11.
Počasí na den 27.11.
0°C / 5°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A