„Úsilí Ministerstva zemědělství skončilo úspěšným schválením Strategického plánu. Evropská komise tak potvrdila směřování našeho zemědělství do roku 2027. Hlavním cílem Plánu je efektivnější zacílení podpory ve formě přímých plateb. Celkem získáme v příštích letech 200 miliard korun. Výraznou změnou je zavedení podpory na první hektary ve výši 23 procent. Tato platba bude určena na prvních 150 hektarů všech zemědělských podniků, řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Další přínosy schváleného Strategického plánu:
- Ekoplatba – finanční bonus pro zemědělce, který hospodaří ekologičtěji, než je povinen. Navíc se počítá i se specifickou podporou citlivých odvětví (chov skotu, pěstování ovoce, zeleniny a chmele).
- Kompenzace hospodaření v nevýhodných podmínkách, které budou směřovány na více než 2 miliony hektarů v horských oblastech, na kamenitých půdách nebo strmých svazích.
- Investiční dotace pro mladé zemědělce – až 136 milionů euro podpoří nákup moderních technologií zemědělci do 40 let věku. Investujeme tedy do budoucnosti českého zemědělství zvýšením konkurenceschopnosti.
- Podpora vzniku nových pracovních míst na venkově tak, aby se zpomalilo jeho vylidňování.
Nyní, po schválení Strategického plánu, dokončí Ministerstvo zemědělství (MZe) prováděcí předpisy, tedy nařízení, která předloží ke schválení vládě. Zemědělci tak budou mít včas k dispozici podmínky, za kterých mohou na jaře příštího roku předložit Jednotnou žádost na plochu zemědělské půdy. Připravují se také Pravidla pro žadatele o dotace na projektové intervence. Podrobnosti k termínům pro příjem žádostí o dotaci představí zástupci MZe Monitorovacímu výboru Strategického plánu SZP Evropské komise, který bude poprvé jednat 15. prosince 2022. Poté je MZe zveřejní na svých webových stránkách.
Strategický plán SZP je klíčovým nástrojem podpory zemědělského sektoru a venkova pro období 2023-2027. Stanovuje zemědělské, potravinářské a lesnické cíle, na které půjdou zemědělské dotace z evropských a národních zdrojů. Vychází přitom z potřeb rozvoje venkova a zvyšování kvality životního prostředí. Přinese českému zemědělství, potravinářství a lesnictví v příštích letech přibližně 200 miliard korun (asi 8 miliard eur) z evropského a národního rozpočtu. Materiál, který připravilo MZe ve spolupráci s Ústavem zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), schválila vláda 12. října 2022.