Publikace OECD: Udržitelnost a produktivita v zemědělství a Environmentální výkonnost v zemědělství
27.9.2022
V květnu 2022 vydalo OECD dokument věnující se udržitelnosti a produktivitě v zemědělství, v červenci pak byla vydána publikace zabývající se měřením environmentální výkonnosti v zemědělství.
Agricultural Total Factor Productivity and the environment
Zvýšení udržitelnosti a produktivity patří mezi hlavní cíle v zemědělském sektoru nejen v zemích OECD. Nová zpráva shrnuje poznatky o celkové produktivitě výrobních faktorů (TFP) v souvislosti s udržitelností, o pokroku v metodách jejich měření a vznikajících osvědčených postupech. Růst TFP je klíčovým ukazatelem ekonomické výkonnosti a hodnocení politiky. Ukazuje, jak velká část růstu produkce je ovlivněna technologickým vývojem a efektivnějším využíváním dostupných technologií a jak velká část je ovlivněna růstem využívání vstupů. Nedávná zjištění, že celková produktivita výrobních faktorů v zemědělství se v posledních letech zpomalila, naznačují, že příspěvek technologických změn k nasycení světové populace může být v budoucnu nižší. Tato zjištění si zaslouží prozkoumání a identifikaci potenciálních příčin, avšak již nyní dochází ke zvyšování tlaku na vstupy, zejm. na kvalitu a využití půdy a vody nebo k intenzivnějšímu využívání agrochemikálií. Související negativní důsledky pro emise skleníkových plynů, kvalitu ovzduší, vody a biologickou rozmanitost není třeba připomínat. Potvrzení a přesnější posouzení rozsahu zpomalení růstu produktivity vyžaduje vylepšení stávajících metodologií (navrhovány harmonizované postupy měření a vykazování výsledků) a srovnatelnější údaje u sledovaných zemí.
Measuring the Environmental Performance of Agriculture Across OECD Countries
Vizualizace vývoje vybraných environmentálních ukazatelů souvisejících se zemědělskou činností představuje nový nástroj, který OECD zveřejnila v reakci na zvýšenou pozornost věnovanou udržitelnosti v zemědělství. Zachycuje období téměř 30 let vývoje, z nichž je zřejmé, že zatímco většina zemí OECD zvýšila svou zemědělskou produkci, environmentální výkonnost zemědělského sektoru vykazovala spíše smíšené výsledky. Pokroku bylo dosaženo např. v bilancích fosforu, dusíku nebo ve snižování emisí amoniaku. Nedostatečný pokrok byl zaznamenán při snižování emisí skleníkových plynů (mezi obdobími 2007-09 a 2017-19 se emise ze zemědělství v zemích OECD zvýšily o 5 %, polovina těchto emisí byla ve formě metanu z živočišné výroby a produkce rýže, druhá polovina ve formě oxidů dusíku, které pocházejí především z aplikace organických a anorganických hnojiv). Negativní vývoj ve stejném období nastal také v oblasti zlepšování biologické rozmanitosti.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
15. 10. 2024 - webinář na téma „Informační podpora pro zemědělce v rámci implementace směrnice Rady 91/676/EEC (nitrátová směrnice) v České republice“
2.10.2024
Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s MZe a VÚRV pořádá dne 15. 10. 2024 webinář na téma „Informační podpora pro zemědělce v rámci implementace směrnice Rady 91/676/EEC (nitrátová směrnice) v České republice“.
16. 10. - 17. 10. 2024 - Jizerský dřevorubec 2024
2.10.2024
Mezinárodní soutěž žáků lesnických škol v práci s motorovou pilou bude 16. a 17. října bojovat v městském parku ve Frýdlantu o nejlepší umístění v soutěži Jizerský dřevorubec.
26. 10. 2024 - Oblastní výstava králíků,holubů a drůbeže s expozicí Klubu chovatelů králíků – českého strakáče
2.10.2024
ZO ČSCH Česká Lípa pořádá dne 26. 10. 2024 od 8:00 do 15:00 v chovatelské hale ve Staré Lípě oblastní a okresní soutěžní výstavu králíků,holubů a drůbeže
Počasí
31.10.
6°C / 14°C
01.11.
6°C / 15°C
02.11.
4°C / 12°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A